Vasen-bg Museiverket   Registret för personal KontaktuppgifterRespons

Suomeksi | In English

Oikea-bg

Fartyg som godkänts till Traditionsfartygsregistret


Museiverket har godkänt 86 fartyg till Traditionsfartygsregistret, varav 54 är ångfartyg (= s/s), 13 motorfartyg (= m/s), 15 segelfartyg (= m/aux ELLER s/v ELLER s/y) och fyra pråmar.

Förkortningar:

S/s = ångfartyg
M/s = motorfartyg
M/aux = segelfartyg
S/v= segelfartyg
S/y = segelfartyg

Fartygen har listats i åldersordning utifrån byggnadsåret.

Typ och namn Byggnadsplats och år Hemplats
S/s Yhtiö Varkaus 1877 Jyväskylän mlk.
S/s Metsä Rotterdam, Holland 1877 Kuhmoinen
S/s Kirvesniemi Varkaus 1881 Kuhmoinen
S/s Kotvio II Björneborg 1884 Vilppula
S/s Visuvesi Tammerfors 1890 Tammerfors
S/s Tippa Umeå, Sverige 1892 Nyslott
S/s Ahti Helsingfors 1892 Nyslott
S/s Häme Tammerfors 1893 Tammerfors
S/s Halla IX Helsingfors 1896 Nyslott
M/s Turso Helsingfors 1896 Korpilahti
S/s Heikki Peuranen Viborg 1897 Nyslott
+ pråm Enea Nyslott 1937
S/s Kaima Varkaus 1898 Jyväskylä
S/s Enso Varkaus 1899 Ristiina
S/s Keihäslahti Varkaus 1900 Kuopio
S/s Repola 5 Nyslott 1900 Nyslott
+ pråm Anja Nyslott 1928
S/s Tapio Åbo 1899 Lahtis
S/v Suomen Joutsen St.Nazaire, Ranska 1901 Åbo
S/s Vänni Lahtis 1901 Asikkala
S/s Satu Tammerfors 1901 Luopioinen
S/s Hurma Viborg 1902 Vilmanstrand
S/k Gjertrud Bodö, Norge 1903 Helsingfors
S/v Pommern Glasgow, UK 1903 Mariehamn
M/s Nikolai II Helsingfors 1903 Helsingfors
S/v Joanna Saturna Vlaardingen, Holland 1903 Nystad
S/s Papinniemi Varkaus 1905 St. Michels
S/s Haapaniemi Gamlakarleby 1905 Viitasaari
S/s Karjalankoski Varkaus 1905 Nyslott
S/s Punkaharju Nyslott 1905 Nyslott
S/s Heinävesi Varkaus 1906 Nyslott
S/s Juno Borgå 1907 Kuhmoinen
S/s Kallavesi Varkaus 1907 Kuopio
S/s Wipunen Varkaus 1907 Kuopio
S/s Janne Nyslott 1907 Nyslott
S/s Wenno Nyslott 1907 Puumala
S/s Wellamo Tammerfors 1907 Valkeakoski
S/s Armas Varkaus 1908 Puumala
+ pråm Ilma Nyslott 1929
S/s Halla XVII Kotka 1908 Nyslott
S/s Tarjanne Varkaus 1908 Tammerfors
S/s Uurastaja Varkaus 1908 Suolahti
S/s Joh. Parviainen Borgå 1908 Vääksy
S/s Satu Joroinen 1909 Vilmanstrand
S/s Warkaus Varkaus 1910 Ristiina
S/s Norrkulla Joroinen 1911 Helsingfors
S/s Wiri Varkaus 1911 Tammerfors
M/s J.L.Runeberg Helsingfors 1912 Borgå
S/s Lokki Varkaus 1913 Kuopio
S/s Parsifal Varkaus 1915 Sulkava
M/s Wilhelm Carpelan Helsingfors 1915 Helsingfors
S/s Kalle Tihveräinen Kuopio 1916 Nyslott
S/s Oberon III Varkaus 1919 Nyslott
S/s Paul Wahl Varkaus 1919 Varkaus
S/s Otso Varkaus 1919 Kuvansi
S/s Kouta Varkaus 1920 Kajaani
S/s Vaajakoski Varkaus 1920 Muurame
S/s Hovinsaari Nyslott 1921 Borgå
S/s Aure Varkaus 1921 Tammerfors
S/s Pallas Varkaus 1923 Kuopio
S/s Puhois Tainionkoski 1924 Kitee
S/s Antero Varkaus 1924 Puumala
S/s Lauri Varkaus 1931 Nyslott
S/y Feie Ölve, Norge 1932 Vilmanstrand
S/y Freja Haugesund, Norge 1933 Helsingfors
Lodja Loviisa Nyslott 1938 Anttola
M/s Unterelbe Cranz-Neuenfelde, Saksa 1939 Helsingfors
M/s Merikarhu N.Y, USA 1943 Hamina
S/s Tommi England 1943 Nyslott
M/s Alpo N.Y, USA 1943 Uleåborg
M/s Poitsila N.Y, USA 1943 Helsingfors
M/s Purha Beresford (USA) 1943 Kervo
S/s Turso Helsingfors 1944 Helsingfors
M/aux Ingeborg Borgå 1946 Helsingfors
M/aux Astrid Borgå 1947 Helsingfors
M/aux Inga-Lill Borgå 1947 Helsingfors
M/aux Inga Borgå 1947 Åbo
M/aux Marita Borgå 1947 Borgå
M/aux Valborg Borgå 1947 Helsingfors
M/aux Vivan Borgå 1948 Kotka
M/aux Svanhild Borgå 1948 Helsingfors
M/aux Kathrina Pernå 1949 Helsingfors
M/s Kauris Tukholma, Ruotsi 1950 Helsingfors
M/s Tuula Veckelax 1951 Höytiäinen
M/s Gullkronan Åbo 1951 Helsingfors
M/s Oulu Räfsö 1963 Uleåborg

 



Sidkarta



Senast uppdaterad -
© Museiverket